Kurumsal

Altınyaldız

Firmamız Altınyaldız, mimari ve endüstriyel amaçlı, geniş açıklıklı, kolonsuz ve geniş hacimli mekanlara yönelik çelik Uzay Kafes Sistemlerinin mühendislik, tasarım, üretim ve montajında uzmanlaşmış ve hem yurt içinde, hem de yurt dışında birçok Uzay Sistem projesini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Türkiye’de prefabrik çelik kafes Uzay Sistemlerinin çalışmalarını, tanıtımını ve çeşitli uygulamalarını başlatan ve Uzay Sisteminin üniversitelerde okutulmasına liderlik eden şirketimiz, aynı zamanda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “Uzay Sistem Prefabrike Yapı Elemanları” konusunda aldığı patent ile Türkiye’deki ilk “Uzay Sistem” patent hakkını da elde etmiştir.

Altınyaldız’ın geliştirdiği ve uyguladığı Uzay Kafes Sistemi, çelik boruları ve çelik küreleri ile sadece yükleri etkin bir şekilde dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda düz sistemlerde 80 m’ye ve tonoz sistemlerde 200 m’ye varan kullanışlı iç hacimler yaratılabilmesini de sağlar.
Türkiye’de ilk defa 90 m açıklığı geçen ve ayrıca alüminyum Uzay Sistem imalatını başlatan firmamız olmuştur. Çapı 100 m üzerindeki kubbelerin tasarım ve imalatında da Altınyaldız başarılı örneklerle sektöre öncülük etmiştir.

Tarihçemiz

1970’li yılların başında, kurucumuz İnşaat Yüksek Mühendisi İbrahim Atilla Altınyaldız’ın ilk çalışmaları, Uzay Sistem kiriş düzenlemeleriyle başlamış ve ilerleyen zamanda daha büyük ve genel Uzay Sistemlere geçilmiştir. İlk Uzay Kirişli Sistem, İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü kapalı yüzme havuzu inşaatında kullanılmış ve kaynaklı boru sistemi ile 30 m açıklıklı Uzay Kirişler tasarlanmıştır.

Takip eden senelerde Tekel’e ait Tokat Sigara Fabrikası Uzay Sistem çatıları Altınyaldız tarafından projelendirilmiş ve uygulanmıştır. Bu fabrika 115.000 m² kapalı alana sahip olup kolon aks açıklıkları 18 x 27 metredir. Altınyaldız tarafından yapılan bu proje Samsun, Diyarbakır, Akhisar ve İzmir sigara fabrikalarında da aynı şekilde kullanılarak tatbik edilmiştir. Adana’da inşa edilen Preka, Prefabrik Yapı Üniteleri Fabrikası 10 x 20 metrelik kolon akslarına göre tasarlanmış olup, Uzay Sistem elemanları yarı prefabrik hale getirilmiş ve kutu profil düğüm elemanları kullanılmıştır.

Her projede değişik düğüm elemanları kullanılarak tasarlanan Uzay Sistem çalışmaları sonunda, tam prefabrik küresel düğüm elemanları ile imalat yapılması uygun görülmüş ve yaklaşık olarak 30 yıldır bu imalat şekli devam ettirilmiştir.

Ankara’da Türk Metal Sendikası için yapılan çok amaçlı salon 90 m x 60 m temiz açıklıklarında elips şeklinde bir yapı olup, ortada 3 katlı Uzay Sistem kullanılmıştır. Atatürk Havalimanındaki Charter Terminali 20.000 m²’nin üzerindedir ve 1994’de montaj dahil 4 ayda tamamlanarak teslim edilmiştir.
Yine 1994’te tamamlanan İzmit’teki İnterteks Uluslararası Fuar Alanı 32.000 m²’dir ve bölgedeki büyük depremden sonra yapının içinden geçen fay hattına rağmen halen yapı hiçbir zarar görmemiştir. Kuzey Rusya’da Khanty Mansisk şehrinde 3 adet, eliptik ve kesik kubbe formlarında olimpik buz hokeyi salonu ve olimpik yüzme havuzunun tasarım ve imalatı başarı ile bitirilmiştir.

Tiflis’te imalat ve montajı tamamlanan TAV-Tiflis Uluslararası Havaalanı (12.000 m²), Ankara Esenboğa Havaalanı (17.000 m²), Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminal 2 (15.500 m²), İTÜ Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu (5000 m²), Tüyap Fuar ve Sergi Alanı (20.000 m²) benzeri sayısız yurtiçi ve yurtdışı projesi ile Altınyaldız, tüm Ortadoğu ülkelerinde, Kuzey Afrika ülkelerinde, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde, Rusya, Romanya, Yunanistan başta olmak üzere tüm Avrupa ve Asya ülkelerinde ve KKTC’de aktif olmaya devam ederek yeni projeler üstlenen ve hızla büyüyen bir şirket haline gelmiştir.

Son yıllarda ihtiyacın artmasıyla yurt içinde ve yurt dışında bir çok çimento, katkı ve kömür stokhol projeleri uygulanmaktadır. Abu Dhabi’de 85 m x 300 m, h: 40 m ebatlı stokhollerden 4 adet yaptıktan sonra bu konuda yıllar içerisinde tecrübe kazanan Altınyaldız firması, Türkiye’de stokhol yapılarında adeta bir standart haline gelerek Akçansa, Adana çimento, Çimsa, Batı Söke çimento, Soma çimento, Limak gibi firmaların yurt içi ve yurt dışında büyük açıklıklı stokhol tesislerinin projelendirme, imalat ve montajlarını başarıyla gerçekleştirmiştir.

Çanakkale’de 2008’de montajı tamamlanan Akçansa-Hammadde Stokholü projesi Türkiye’de yapılmış olan en büyük kubbe formlu Uzay Sistem olup, dünyada da ölçüleri itibarı ile en büyük açıklıklı kubbeler arasındadır. Yapımı tamamlanan bu kubbe iç çapı 127 m, dış çapı 130 m ve yüksekliği 45 m ile o dönem için Türkiye’de bir rekor teşkil etmektedir.

Kuruluşundan günümüze Türkiye’de ve yakın coğrafyamızda önemli projelere imza atan Altınyaldız, Uzay Kafes Sistemlerinde uygulamalarına devam etmekte, mühendislik, üretim ve montaj deneyimini, kalite ve etik anlayışını ilk günkü heyecanı ve meslek sevgisi ile sürdürmekte ve yeni jenerasyonların gelişimi için özen göstermektedir.

Kurucumuz

Altınyaldız Uluslararası Uzay Sistem Konstrüksiyonları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kurucusu İbrahim Atilla Altınyaldız 1945 yılında İzmir’de doğdu. İlkokuldan sonra orta ve lise öğrenimini İzmir’in köklü okullarından İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı ve 1963 – 1964 döneminde fen bölümünden mezun oldu. Yine aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Mühendislik Bölümü giriş sınavını yüksek bir dereceyle kazandı.

1969 yılında mezun olduktan sonra 3 yıl üniversitede asistan olarak çalışan Atilla Altınyaldız, asistanlık yıllarından sonra mühendislik dalında statik proje hazırlama işleriyle meşgul oldu ve o yıllarda kurduğu Altınyaldız Mühendislik Müşavirlik Şirketi ile yurtiçi ve yurtdışı birçok önemli projeye imza attı. 

Takip eden yıllarda yurtdışında Uzay Sistem konusunda araştırmalar yapmaya başladı. 1981 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Uzay Sistem patenti aldı ve Türkiye’de Uzay Sistem kullanmaya yetkili ilk ve tek firma oldu. Bu tarihten sonra çalışmalarını ağırlıklı olarak Uzay Sistemler konusunda yürüttü. 

Tüm yaşamını Uzay Sistem işine adayan İbrahim Atilla Altınyaldız, her yıl biraz daha büyüdü, bu işi genç nesillere öğreterek profesyonel bir teknik kadro oluşturdu, ve uluslararası birçok büyük projeye imza atmaya başladı. 

Sağlık problemlerinden dolayı Eylül 2017’de aramızdan ayrılan İbrahim Atilla Altınyaldız’ın bayrağını, ailesi ve şahane çalışanları gurur ile taşımaya devam etmektedirler.

Misyonumuz

“Sektöründe lider, taahhüt ve çözüm ortağı olarak, çağdaş teknolojiye sahip, deneyimli ve dinamik ekibimizle, müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru belirleyerek, kısa sürelerde, ekonomik maliyetlerde, hedeflenen kalitede ve dünya standartlarına uygun projeler gerçekleştirmektir.”

Vizyonumuz

  • İnşaat sektöründe, uzman teknik kadromuz ve kaliteli imalatlarımız doğrultusunda dünya çapında tercih edilir bir inşaat taahhüt firması olmak,
  • Yerel ve uluslararası nitelikli büyük projelere imza atmak,
  • Değişen müşteri beklentilerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek için sürekli iyileştirme faaliyetlerini etkin olarak sürdürmek,
  • Sadece müşterilerinin değil, çalışanlarının da mutluluğunu önemseyen iyi bir işveren olmak.
    CLOSE
    CLOSE