Tasarım

Prefabrike Uzay Sistem Elemanları, tamamen fabrikada imal edilerek, şantiyede montajı yapılacak şekilde tasarlanan çubuk ve düğüm elemanlarından oluşmaktadır.

Uzay Sistem elemanları Matris-Deplasman metoduna göre analiz edilir. Analiz sırasında yükler sadece düğüm noktalarına etki eder. Borular sadece eksenel çekme veya basınca çalışacak şekilde hesaplanmaktadır. Borularda moment meydana getirecek ve boruyla dik açı yapacak şekilde  boruya yük asılamaz. Böyle bir yük söz konusu olduğu zaman, bu önceden belirtilmeli ve sözleşmede açık bir ifade ile yer almalıdır.

Statik hesaplar yapılırken, şartname gereği alınması gereken ve her projede hesaba katılan yükler (Uzay Sistem zati yükü, aşık zati yükü, kaplama zati yükü, yağmur/kar yükü, rüzgar yükü, sıcaklık tesiri, deprem faktörü) ve sistemin fonksiyonlarına göre tespit edilen ve işveren tarafından bildirilmesi gereken yükler (canlı yük, servis yükü, aydınlatma, tesisat, havalandırma, asma tavan, kedi yolu, nokta tesirli özel yükler vs.) dikkate alınır.

    CLOSE
    CLOSE